KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 22 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 22 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet  masa ajrore të paqëndrueshme në shtresat e larta  të atmosferës të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të alternuar me kthjellime dhe rreshje shiu.

E Martë 22 Maj 2018 

E Martë 22 Maj  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në pjesën e parë të ditës, pasdite vranësirat do të marrin impuls duke u  shoqërouar  me rreshje shiu në formën e stuhive të izoluara në zonat malore pjesërisht dhe në zonën qëndrore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/27C 

Zonat e ulëta           16/31°C

Zonat bregdetare    17/31°C

E Martë 22 Maj 2018

Kosova per ditën e Martë dt 22 Maj do të jetë me diell dhe vranësira dhe të shoqëruara me rreshje shiu të izoluara. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 23°C në mesditë.

E Mërkurë 23 Maj 2018 

E Mërkurë 23 Maj  i gjithë vendi do të përfshihet nga kalimi i një  fronti Perëndimor i cili do të sjellë rreshje shiu dhe stuhi me shkarkesa elektrike në zonën Perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8-10m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/22C 

Zonat e ulëta           16/25°C

Zonat bregdetare    17/28°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred