KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 21 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 21 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ifluencohet nga zonë me presion të lartë (A) atmosferik me qëndër kryesore  të pozicionuar në Europën verilindore e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot  pjesërisht të qëndrueshëm.

E Martë 21 Gusht 2018

E Martë  dt 21 Gusht moti  do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të pakta deri mesatare  në zonat malore ku sërish do të ketë rrebeshe shiu dhe stuhi në zonën qëndrore , jug dhe juglindje. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/32°C 
Zonat e  ulëta           18/37°C
Zonat  bregdetare    21/34°C
E Martë dt 21 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Martë dt 21 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  të pakta deri në mesatare. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 27°C  deri në 29°C .
E Mërkurë 22 Gusht 2018

E Mërkurë  dt 22 Gusht moti  do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të pakta deri mesatare  në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/33°C 
Zonat e  ulëta           18/37°C
Zonat  bregdetare    22/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred