KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 20 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 20 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  po ndikohet  nga  zonë me presion të ulët atmosferik  me qëndër kryesore të pozicionuar në detin Mesdhe e cila do të sjellë rreshje shiu intensive  në vendin tonë. 

E  Martë 20 Nëntor 2018
E Martë  dt 20 Nëntor vendi yne do të përfshihet nga rreshje shiu intensive përgjatë Ultësirës perëndimore të shoqëruara me shkarkesa elektrike dhe stuhi. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim(SW) me shpejtësi  10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 3,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          3/10°C 
Zonat e  ulëta           8/20°C
Zonat  bregdetare   10/20°C
E Martë 20 Nëntor 2018
Kosova pë ditën e Hënë 19 Nëntor moti do të jetë me  vranësira të dendura dhe  rreshej shiu. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 7°C deri në96°C  vlera më e lartë.
E  Mërkurë 21 Nëntor 2018
E Mërkurë  dt 21 Nëntor  në orët e para të mëngjesit i gjithë vendi do të përfshihet nga rreshje shiu intensive të shoqëruara me shkarkesa elektrike dhe stuhi në Veriperëndim dhe Jugperëndim.  Gradualisht në mesditë rreshjet do të jenë me intesitet të ulët. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim(SW) me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime të ndjeshme.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          4/14°C 
Zonat e  ulëta           8/19°C
Zonat  bregdetare   12/20°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred