KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 18 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 18 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qarkullimi i masava e ajrore të paqëndrueshme  në shtresat e larta të atmosferës të  cilat do të mbajnë mot pjesërisht të paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Martë 18 Qershor  2019
E Martë dt 18 Qershor 2019 moti do të jetë me  alternime kthjellimesh dhe  vranësira  mesatare deri të dendura të pasuara nga rreshje shiu në mesditë në zonat malore
në Juglindje dhe Verilindje ku do të pasohen nga rreshje shiu në orët e mesditës. Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të  mebten kostante.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   17/25°

Zonat e  ulëta  22/34°C

Zonat  bregdetare 23/32°C

E Martë 18 Qershor  2019

Kosova pëditën e Martë dt 18 Qershor 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare me rrebeshe shiu dhe stuhi . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 17° në mëngjes deri në 28°C  gradë Celcius në mesditë.
E Mërkurë 19 Qershor  2019
E Mërkurë dt 19 Qershor 2019 moti do të jetë me me diell përgjatë bregdetit ndëersa në zonat malore do të jetë me vranësira mesatare nga rreshje shiu në formën e stuhive të izoluara. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (WWmshpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   15/27°

Zonat e  ulëta  21/35°C

Zonat  bregdetare 22/34°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred