KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 16 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 16 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli  i Ballkanit gradualisht do të ndikohet nga forcimi  i fushës barike me presion të lartë atmosferik (A) i cili do të japë impakt edhe në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë duke sjellë përmirësim të motit.

E Martë 16 Prill 2019

E Martë dt 16 Prill 2019 moti do të  jetë me alternime kthjellimesh  në ultësirën Perëndimore dhe  vranësira të pasuara rreshje shiu të izoluara në orët e mesditës në zonat maloreErdo të  jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 3 me larësi vale 0,5 –1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore     6/15°
Zonat e  ulëta       7/21°C
Zonat  bregdetare 9/19°C
E Martë 16 Prill  2019
Kosova pë ditën e Martë dt 16 Prill 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 3° në mëngjes deri në 15°C gradë Celcius në mesditë.

E Mërkurë 17 Prill 2019

E Mërkurë dt 17 Prill 2019 moti do të  mbetet në të njëjtat kushte atmosferike, pra do të jetë me alternime kthjellimesh  në ultësirën Perëndimore, ndërsa në zonat malore vranësirat do të marrin zhvillim duke pasuar rreshje shiu të izoluara në formën e stuhive. Erdo të  jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 3 me larësi vale 0,5 –1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore    5/15°
Zonat e  ulëta    7/21°C
Zonat  bregdetare 10/21°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred