KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 15 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 15 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të goditet nga një tjetër impuls i masave ajrore shumë të ftohta Arktike të cilat do të sjellin rënie të temperaturave në vendin tonë dhe Kosovë .

E Martë 15 Janar 2019

E Martë dt 15 Janar 2019 vendi ynë do të dominohet nga  mot me diell por i ftohtë . Era do të jetë  me drejtim Veri (Nme shpejtësi  10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4-5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në mëngjes dhe në mesditë .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -5/-1°
Zonat e  ulëta           -2/8°C
Zonat  bregdetare   3/9°C
E Martë 16 Janar 2019
Kosova pë ditën e Martë dt 16 Janar 2019 moti do të jetë me kthjellime vranësira. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -11° në mëngjes deri në 2°C gradë Celcius në mesditë.
E Mërkurë 16 Janar 2019

Dita e Mërkurë dt 16 Janar 2019  moti do të mbetet i fothtë , me diell dhe prani të vranësirave në zonat malore. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0  – 1,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në mëngjes dhe rritje të lehtë në mesditë.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -15/2°
Zonat e  ulëta           -7/10°C
Zonat  bregdetare   -1/11°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred