KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 11 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 11 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit është në ndikimin e periferisë së presionit të ulët atmosferik e cila do të ifluencojë mot pjesërisht të  paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë .

E Martë 11 Qershor  2019
E Martë dt 11 Qershor 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe prani vranësirash deri mesatare në orët e mesditës të shoqëruara me rreshje të izoluara në Juglindje dhe Verilindje. Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 3 me lartësi vale 0,5–1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie në zonat malore.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   15/29°

Zonat e  ulëta  20/35°C

Zonat  bregdetare 21/34°C

E Hënë 10 Qershor  2019

Kosova pëditën e Martë dt 11 Qershor 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të shoqërohen nga rreshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 16° në mëngjes deri në 27°C  gradë Celcius në mesditë.
E Mërkurë 12 Qershor  2019
E Martë dt 12 Qershor 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe prani të vranësirave të pakta në juglindje të vendit . Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 0,5–1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   16/34°

Zonat e  ulëta  20/36°C

Zonat  bregdetare 21/34°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred