KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 11 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 11 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë  me presion të lartë atmosferik (A) me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën qëndrore e cila do të  vazhdojë të ifluencojnë mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Martë 11 Shtator 2018
E Martë  dt 11 Shtator  moti do të mbetet me kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore në mesditë. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat kanë pësuar rënie në mëngjes  dhe pa ndryshime në mesditë. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/29°C 
Zonat e  ulëta           14/31°C
Zonat  bregdetare   16/30°C
E Martë 11 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Martë  dt 11 Shtator moti do të jetë me khjellime dhe vranësira kalimtare. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21°C deri në 24 °C.
E Mërkurë 12 Shtator 2018
E Mërkurë  dt 12 Shtator  vendi ynë do të mbetet me  kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore në mesditë. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë rritje në mesditë.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/29°C 
Zonat e  ulëta           15/32°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred