KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 10 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 10 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga fuqizimi gradual i presionit të lartë atmosferik me qëndër kryesore në ishujt Britanik i cili do të kushtëzojë në vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm. 
E Martë 10 Korrik 2018 
Dita e Martë dt 10 Korrik  moti do të jetë me kthjellime  në zonën bregdetare dhe vranësira mesatare në zonat malore ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluara në AlpeEra do të jetë  me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi  7-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,50 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore          13/27°C  
Zonat e  ulëta           17/30°C
Zonat  bregdetare    19/30°C
E Martë 10 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Martë dt 10 Korrik do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira mesatare. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 21°C  deri në 23°C .

E Mërkurë 11 Korrik 2018 
Dita e Mërkurë dt 11 Korrik  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat maloreEra do të jetë  e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  7m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,50 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31°C  
Zonat e  ulëta           19/33°C
Zonat  bregdetare    19/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred