KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 09 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 09 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të mbetet i ndikuar nga zonë e zgjeruar me presion të ulët atmosferik e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Mërkurë 09 Maj 2018 

E Mërkurë 09 Maj  moti do të jetë i paqëndrueshëm me vranësira të shoqëruara me rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8-15 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/23°C 

Zonat e ulëta           14/24°C

Zonat bregdetare    14/23°C

E Mërkurë dt 09 Maj 2018 

Kosova per ditën e Mërkurë dt 09 Maj do të mbetet me alternime kthjellimesh, vranësira dhe rreshje shiu .Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri në deri në 22°C në mesditë.

E Enjte 10 Maj 2018 

E Enjte 10 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira të shoqëruara me rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/26°C 

Zonat e ulëta           17/24°C

Zonat bregdetare    16/24°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred