KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 08 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 08 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit do të mbetet në aktivitetin e rrymave ajrore të ngrira me origjinë Arktike të cilat duke depërtuar nga pjesa e Rusisë europiane drejt territorit të Shqipërisë  do të ifluencojnë  rënie  të temperaturave. 

E Martë 08 Janar 2019

E Martë dt 08 Janar 2019  moti do të jetë me kthjellime  dhe vranësira të pakta  por temperaturat do të kenë një tjetër rënie ekstreme. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 0,5  – 1,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në të dyja vlerat.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -16/-4°
Zonat e  ulëta           -8/6°C
Zonat  bregdetare    -4/6°C
E Martë 08 Janar 2019
Kosova pë ditën e Martë dt 08 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe kthjellime. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -12° në mëngjes deri në -4°C gradë Celcius në mesditë.
E Mërkurë 09 Janar 2019

E Mërkurë dt 09 Janar 2019  moti do të jetë me  vranësira të dendura me rreshje shiu në zonën perëndimore dhe rreshje bore intesive në zonat malore deri në lartësitë 400-500 metër në nivelin e detit. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje në të dyja vlerat.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -7/3°
Zonat e  ulëta           -1/10°C
Zonat  bregdetare    3/12°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com