KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 06 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 06 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga kalimi i një sistemi frontal i cilat do të  vazhdojë të kushtëzojë në vendin tonë mot të paqëndrueshëm .

E Martë 06 Mars 2018 

Dita e Martë dt 06 Mars vendi ynë do të mbetet me mot të paqendrueshëm me vranësira dhe rreshje shiu  me intesitet më të lartë në Veriperëndim ku nuk do të mungojnë shkarkesa elektrike dhe rrebeshe shiu gjatë pjesës së dytë të ditës. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-25 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          5/12 °C 

Zonat e ulëta           11/17 °C

Zonat bregdetare    11/18 °C

Kosova per ditën e Martë dt 06 Mars do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu. Temperatuarat  në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 6°C në mëngjes deri në deri në 10°C në mesditë.

E Mërkurë 07 Mars 2018 

Dita e Mërkurë dt 07 Mars vendi ynë do të mbetet me mot të paqendrueshëm pra me alternime vranësirash dhe rreshje shiu  ku nuk do të mungojnë edhe kthjellime . Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-25 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          5/13 °C 

Zonat e ulëta           11/18 °C

Zonat bregdetare    11/18 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

(Visited 45 times, 2 visits today)
Sicred