KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 04 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 04 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave masa ajrore  relativisht të paqëndrueshme  me origjinë  Veriperëndimore të cilat do të kushtëzojnë mot të  pjesërisht të qëndrueshëm në vendin tonë.

E Martë 04 Dhjetor 2018
E Martë dt 04 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të pakta të shiut në zonën bregedtare, me prani të mjegullës në verilindje dhe juglindje . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 2 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë  me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          2/13°C 
Zonat e  ulëta           7/18°C
Zonat  bregdetare    10/19°C
E Martë 04 Dhjetor 2018

Kosova pë ditën e Martë 04 Dhjetor 2018 moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira mesatare ku nuk do të mungojnë rreshje të pakta shiu .Temperaturat maksimale do të regjistrojnë vlera nga  8 deri ne 9 gradë Celcius.

E Mërkurë 05 Dhjetor 2018
E Mërkurë dt 05 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare me prani të mjegullës në verilindje dhe juglindje . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          0/12°C 
Zonat e  ulëta           4/18°C
Zonat  bregdetare    8/20°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred