KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 31 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Hënë 31 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga një valë e ftohtë arktike e cila do të ifluencjë në fillimin e vitit 2019 rreshje bore dhe temperatrua shumë të ulëta  në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 31 Dhjetor 2018

Dita e Hënë dt 31 Dhjetor 2018  gradualisht në vendin tonë do të afrohen masa ajri më të ftohta me origjinë nga Europa verilindore të paqëndrueshme.  Zona perëndimore do të jetë me kthjellime dhe vranësira , ndërsa zona malore do të ketë rreshje bore të pakta në ndërrimin  e viteve.  Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi 15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në mesditë.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -2/4°
Zonat e  ulëta           2/13°C
Zonat  bregdetare    5/14°C
E Hënë 31 Dhjetor 2018
Kosova pë ditën e Hënë dt 31 Dhjetor 2018 moti do të jetë   vranësira dhe rreshje bore. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -2° në mëngjes deri në 2°C gradë Celcius në mesditë.
E Martë 01 Janar 2019

Dita e Martë dt 01 Janar 2019  moti do të jetë i kthjellët dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi 15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -4/2°
Zonat e  ulëta           1/12°C
Zonat  bregdetare    4/13°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com