KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 30 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 30 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme në shtresat e larta të atmosferës të cilat po kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot relativisht të paqëndrueshëm.

E Hënë 30 dt Prill 2018 

Fillimi i javës  dt 30 Prill  moti do të jetë  me kthjellime  vranësira  të cilat do të shoqërohen me rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe zonat e ulëta në pjesën e parë të ditës. Era do të jetë me drejtimVeriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/27°C 

Zonat e ulëta           16/28°C

Zonat bregdetare    16/29°C

E Hënë dt 30 Prill 2018 

Kosova per ditën e Diel dt 29 Prill do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të pasohen nga rreshje të pakta shiu. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 25°C në mesditë.

E Martë 01 Maj 2018 

E Martë 01 Maj moti do të jetë  me kthjellime dhe  vranësira të cilat në zonat malore  do të shoqërohen me  rreshje shiu të izoluara në mesditë . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim(NW) me shpejtësi  7 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/28°C 

Zonat e ulëta           16/30°C

Zonat bregdetare    16/29°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred