KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 28 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 28 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet  nga aktiviteti i masave ajrore te nxehta me origjinë  nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan e cila po mban  në vendin tonë dhe Kosovë mot me temperatura të larta.

E Hënë 28 Maj 2018 

E Hënë 28 Maj moti do të mbetet  me kthjellime  dhe shtim të  vranësirave në pjesën e dytë të ditës ku do të pasohen me rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/29C 

Zonat e ulëta           19/32°C

Zonat bregdetare    20/30°C

E Hënë 28 Maj 2018

Kosova per ditën e Diel dt 27 Maj do të jetë me diell dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 28°C në mesditë.

E Martë 29 Maj 2018 

Edhe dita e Martë 29 Maj moti do të mbetet  me kthjellime  dhe shtim të  vranësirave në pjesën e dytë të ditës ku sërisht nuk do mungojnë  rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara në zonat malore pjesërisht dhe në zonën qëndore . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/28C 

Zonat e ulëta           19/31°C

Zonat bregdetare    20/31°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred