KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 26 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Dielë 7 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 26 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore shumë të ftohta me origjinë nga Siberia të cilat duke u ndeshur me masa ajri të ngrohta do të kushtëzojnë në vendin tonë rreshje bore intesive thuajse në të gjithë vendin dhe rënie të ndjeshme te temperaturave.

E Hënë 26 2018 

Diten e Hënë dt 26 Shkurt  i gjithë vendi do të  përfshihet nga rreshje  bore thuajse në pjesën më të madhe të territorit. Rreshjet e borës do të jenë me intesitet të lartë ne Juglindje dhe Verilindje. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-15 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 3 lartësi vale 1,5 deri në 2,0 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          -5/2 °C 

Zonat e ulëta           -1/6 °C

Zonat bregdetare    3/10 °C

Kosova per ditën e Hënë dt 26 Shkurt do të jetë me vranësira dhe rreshje intesive të borësTemperaturat  në ekstremet e tyre do të luhaten në vlera  nga -8°C  në mëngjes deri në -6°C në mesditë.

E Martë 27 Shkurt 2018 

Edhe  e diten e Martë dt 27 Shkurt  vendi ynë do të mbetet me vranësira rreshje bore dhe rreshje shiu me intesitet më të ulët ne zonën Jugperëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-15 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          -7/1 °C 

Zonat e ulëta           0/8 °C

Zonat bregdetare    2/10 °C

 

MeteorologeRezarta Xhakollari 

Sicred