KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 25 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 25 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga afrimi i rrymave ajrore te freskëta me origjinë nga  veriu i kontinentit Europian të  cilat do të  kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm dhe rënie të temperaturave.
E Hënë 25 Qershor 2018 
Fillimi i javës  dt 25 Qershor  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat në mesditë do të  pasohen me rreshje shiu dhe stuhi dhe shkarkesa elektrike, fillimisht do të prekin jugun e vendit , në mesditë gradualisht do të shtrihen në zonën qëndrore. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) Verilindje (NE)  me shpejtësi  8-15 m/sek në bregdetin e Adriatikut. Valëzimi do të  jetë forcës 3  me lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         11/20°C  
Zonat e  ulëta           17/27°C
Zonat  bregdetare    18/26°C
E Hënë 25 Qershor  2018

Kosova per  ditën e  Hënë dt 25 Qershor do të jetë me vranësira mesatare  deri në mesatare. Temperaturat  në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri në deri në 17°C në mesditë.

E Martë 25 Qershor 2018 
Edhe dita e Martë  dt 25 Qershor  moti  në vendin tonë do të jetë i kryesisht i vranët dhe me rreshje shiu në të gjithë vendin .  Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  8-15 m/sek në bregdetin e Adriatikut. Valëzimi do të  jetë forcës 3-4  me lartësi  vale 1,5 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  vijojnë me rënie. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         11/18°C  
Zonat e  ulëta           17/26°C
Zonat  bregdetare    18/27°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred