KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 20 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 20 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Europa Juglindore  po vazhdon të ifluencohet nga periferia e presionit të ulët (U) atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar në detin Egje e cila po mban vendin tonë  mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Hënë 20 Gusht 2018

Fillimi i javëdt 20 Gusht moti do të mbetet në të njëjtat kushte atmosferike pra do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore ,  dhe rrebeshe shiu dhe stuhi në zonën Juglindore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-12m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/32°C 
Zonat e  ulëta           17/37°C
Zonat  bregdetare    21/35°C
E Hënë dt 20 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Hënë dt 20 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  të pakta deri në mesatare. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 27°C  deri në 29°C .
E Martë 21 Gusht 2018

E Martë  dt 21 Gusht moti  do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të pakta deri mesatare  në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/32°C 
Zonat e  ulëta           17/37°C
Zonat  bregdetare    22/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred