KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 19 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 19 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  po ndikohet  nga  zonë me presion të ulët atmosferik e cila do të sjellë rreshje shiu intensive dhe rritje të temperaturave në vendin tonë. 

E  Hënë 19 Nëntor 2018
Fillimi i javës dt 18 Nëntor moti do të jetë  me  kthjellime dhe vranësira ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të shiut  të pakta në zonën Perëndimore dhe qëndrore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim(SW) me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore         -1/5°C 
Zonat e  ulëta           8/18°C
Zonat  bregdetare   10/18°C
E Hënë 19 Nëntor 2018
Kosova pë ditën e Hënë 19 Nëntor moti do të jetë me  vranësira të dendura dhe mjegull. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 4°C deri në 6°C  vlera më e lartë.
E  Martë 20 Nëntor 2018
E Martë  dt 20 Nëntor vendi yne do të përfshihet nga rreshje shiu intensive përgjatë Ultësirës perëndimore të shoqëruara me shkarkesa elektrike dhe stuhi. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim(SW) me shpejtësi  10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          3/10°C 
Zonat e  ulëta           8/20°C
Zonat  bregdetare   10/20°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred