KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 19 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 19 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga  afrimi i gradual i masave ajrore të paqëndrueshme te ftohta me origjinë Veriperëndimore të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu dhe rënie të temperaturave.

E Hënë 19 Mars 2018 

Fillimi i javës dt 19 Mars vendi ynë do të përfshihet nga kalimi i një sistemi frontal i cili do të sjellë  rreshje shiu me intesitet të lartë pergjatë Ultësirës Perëndimore dhe Jugperëndim në orët e para të mëngjesit ku do të ketë stuhi të izoluara dhe shkarkesa elektrike. Në  zonat malore do të rikthehen rreshjet e borës. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 1,0 deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          4/10 °C 

Zonat e ulëta           10/15°C

Zonat bregdetare    11/15 °C

E Hënë 19 Mars 2018 

Kosova per ditën e Hënë dt 19 Mars  do të jetë  me vranësira dhe rreshje shiu. Temperaturat  në ekstremet e tyre  do të regjistrojnë vlera 6°C në mëngjes deri në deri në 10°C në mesditë.

E Martë 20 Mars 2018 

E Martë dt 20 Mars moti do te mbetet me vranësira dhe rreshje shiu. Gradualisht në pjesën e dytë të ditës rreshjet do të reduktohen. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me intesitet të  lartë me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,25 deri në 2,25 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          1/10 °C 

Zonat e ulëta           6/16°C

Zonat bregdetare    9/17 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred