KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 18 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 29 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 18 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë me presion të ulët atmosferik me qëndër të pozicionuar në detin Egje e cila do të ifluencojë  vendin tonë dhe Kosovën me mot  pjesërisht të paqëndrueshëm. 
E Hënë 18 Qershor 2018 
Fillimi i javës dt 18 Qershor  vendi ynë do të  jetë me mot të paqëndrueshëm me kthjellime dhe vranësira mesatare dhe rreshje shiu në  mesditë të shoqëruara me rrebeshe dhe stuhi të izoluara. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-12 m/ sek në bregdetin e  AdriatikuttValëzimi do të  jetë forcës 2-3  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/25°C  
Zonat e  ulëta           18/30°C
Zonat  bregdetare    19/29°C
E Hënë 18 Qershor  2018
Kosova per  ditën e  Hënë dt 18 Qershor do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të jenë me rënie, në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 14 °C në mëngjes deri në deri në 23°C në mesditë.
E Martë 19 Qershor 2018 
E Martë dt 19 Qershor  vendi ynë do të  mbetet  në të njëjtat kushte atmosferike pra me kthjellime dhe vranësira në pjesën e parë të ditës, gradualisht pasdite vranësirat do të marrin impuls duke u shoqëruar me rrebeshe shiu  dhe stuhi të izoluara. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  Verilindje (NE) me shpejtësi  8-15 m/ sek në bregdetin e  AdriatikuttValëzimi do të  jetë forcës 2 -3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur.   Temperaturat do të jenë me rritje. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/25°C  
Zonat e  ulëta           19/32°C
Zonat  bregdetare    19/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred