KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 17 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Hënë 17 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga masa aktiviteti i masave ajrore të nxehta me origjinë nga pjesa verirore e kontinentit Afrikan të cilat po ifluencojnë  temperatura të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 17 Shtator 2018
Fillimi i javës dt 17 Shtator  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri në  mesditë në relievet malorë. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 -12 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3  lartësi  vale 0,5  deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/28°C 
Zonat e  ulëta           13/33°C
Zonat  bregdetare   17/32°C
E Hënë 17 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Hënë dt 17 Shtator moti do të jetë me diell dhe kalime të pakta vranësirash . Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 24°C deri në 27 °C.
E Martë 18 Shtator 2018
E Martë dt 18 Shtator  moti do të jetë  fillimisht me kthjellime , gradualisht në mesditë  vranësirat do të shtohen deri të dendura përgjatë Ultësirës Perëndimore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 2  lartësi  vale 0,3  deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/27°C 
Zonat e  ulëta           14/30°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred