KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 17 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 17 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga hyrja në qarkullim e masava e ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të sjellin paqëndrueshmëri të pjesshme të motit në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 17 Qershor  2019
Fillimi i javës dt 17 Qershor 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe  vranësira  mesatare deri të dendura në Juglindje dhe Verilindje ku do të pasohen nga rreshje shiu në orët e mesditës. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie .
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   17/27°

Zonat e  ulëta  21/34°C

Zonat  bregdetare 21/33°C

E Hënë 17 Qershor  2019

Kosova pëditën e Hënë dt 17 Qershor 2019 moti do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të pasohen nga rreshje shiu . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 17° në mëngjes deri në 29°C  gradë Celcius në mesditë.
E Martë 18 Qershor  2019
E Martë dt 18 Qershor 2019 moti do të jetë me  alternime kthjellimesh dhe  vranësira  mesatare deri të dendura të pasuara nga rreshje shiu në mesditë në zonat malore
në Juglindje dhe Verilindje ku do të pasohen nga rreshje shiu në orët e mesditës. Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie .
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   18/25°

Zonat e  ulëta  22/34°C

Zonat  bregdetare 22/32°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred