KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 17 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 17 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Kontinenti Europian është përfshirë nga aktiviteti masave ajrore të ftohta të cilat do të ifluncojnë mot me rreshje dhe temperatura të ulëta  në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 17 Dhjetor 2018

Fillimi i javës dt 17 Dhjetor 2018 në vendin tonë  do të rikthehen rreshjet e  shiu tme intesitet kryesor në  Veripërendim dhe rreshje bore në Verilindje dhe Juglindje deri në lartësitë 600 -700 metra në nivelin e detit. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE)  me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/6°C 
Zonat e  ulëta           4/10°C
Zonat  bregdetare   7/12°C
E Hënë 17 Dhjetor 2018
Kosova pë ditën e Hënë dt 17 Dhjetor 2018 moti do të jetë  vranësira dhe  rreshje bore . Temperaturat do të jenë të ulëta ,do të regjistrojnë vlera nga -8°C  në mëngjes deri në 4°C  gradë Celcius në mesditë.
E Martë 18 Dhjetor 2018

E Martë dt 18 Dhjetor 2018  masat e ftohta arktike do të avancojnë me tej drejt vendit  duke bërë të mundur rreshje bore intensive përgjatë zonave malore dhe kodrinore deri në lartësitë 400-600 metra në nivelin e detit. Ndërsa zona perëndimore do të ketë rreshje shiu. Gradualisht pasdite rreshjet do të humbin intesitet duke u spostuar drejt ballkanit lindor. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi 15-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5-6 ballë me  lartësi  vale 1,5 deri në 5,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pësojnë rënie.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -5/3°C 
Zonat e  ulëta           0/10°C
Zonat  bregdetare   4/13°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com