KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 15 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 15 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli  i Ballkanit po ndikohet nga një qëndër me presion të ulët atmosferik  të pozicionuar në detin Mesdhe  e cila do të ifluencojë në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Hënë 15 Prill 2019

Fillimi i javës dt 15 Prill 2019  moti do të  jetë me alternime kthjellimesh dhe  vranësira të pasuara rreshje shiu të izoluara në orët e mesditësErdo të  jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me larësi vale 0,5 –1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje graduale.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore     6/16°
Zonat e  ulëta     8/21°C
Zonat  bregdetare 10/20°C
E Hënë 15 Prill  2019
Kosova pë ditën e Hënë dt 15 Prill 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 6° në mëngjes deri në 14°C gradë Celcius në mesditë.

E Martë 16 Prill 2019

E Martë dt 16 Prill 2019 do të fillojë përmirësim gradual i kushteve atmosferike. Moti do të  jetë me alternime kthjellimesh  në ultësirën Perëndimore dhe  vranësira të pasuara rreshje shiu të izoluara në orët e mesditës në zonat maloreErdo të  jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 3 me larësi vale 0,5 –1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore     6/17°
Zonat e  ulëta     10/22°C
Zonat  bregdetare 11/22°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred