KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 14 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 14 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga zona me presion të ulët atmosferik e  cila do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm.

E Hënë 14 Maj 2018 

E Hënë 14 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh  në pjesën e parë të ditës , gradualisht pasdite vranësirat do të shtohen duke u shoqëruar me rreshje shiu në zonën qëndrore dhe Veriperëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8-20  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 5 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/24°C 

Zonat e ulëta           14/25°C

Zonat bregdetare    15/26°C

E Hënë 14 Maj 2018

Kosova per ditën e Hënë dt 14 Maj do të mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri në deri në 23°C në mesditë.

E Martë 15 Maj 2018 

Dita e Martë 15 Maj  vendi ynë do të përfshihet nga kalimi i një fronti të ftohtë verior i cili do të sjellë rreshje shiu intensive të shoqëruara me stuhi dhe shkarkesa elektrike. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  10-25  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 5 me lartësi vale 2,5 deri në 45 metër në det të hapur.  Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/20°C 

Zonat e ulëta           16/21°C

Zonat bregdetare    16/22°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred