KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 14 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 14 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga kalimi i një sistemi frontal i cili do të infulencojë kushte klimaterike të paqëndrueshme në vendin tonë dhe Kosovë.

E Hënë 14 Janar 2019

Fillimi i javës dt 14 Janar 2019  vendi ynë do të dominohet nga rreshje shiu në zonën perëndimore, ndërsa në zonat malore do të rikthehen rreshjet e borës. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SWme shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5  – 1,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -6/2°
Zonat e  ulëta           2/12°C
Zonat  bregdetare    4/12°C
E Hënë 14 Janar 2019
Kosova pë ditën e Hënë dt 14 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje bore. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -7° në mëngjes deri në 3°C gradë Celcius në mesditë.
E Martë 15 Janar 2019

E Martë dt 15 Janar 2019  moti do të jetë me diell por i ftohtë. Era do të jetë  me drejtim Veri (Nme shpejtësi  10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4-5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në mëngjes dhe në mesditë .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -12/-1°
Zonat e  ulëta           -4/9°C
Zonat  bregdetare   -1/10°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred