KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 12 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E martë 13 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 12 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga  afrimi i masave ajrore të paqëndrueshme me origjinë Atlantike të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Hënë 12 Mars 2018 

Fillimi i javës  në vendin tonë dt 12 Mars  moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu. Në Ultësirën Perëndimore rreshjet do të jenë në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara me intesitet të lartë. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-25 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          4/17°C 

Zonat e ulëta           10/20°C

Zonat bregdetare    11/21 °C

E Hënë 12 Mars 2018 

Kosova per ditën e Hënë dt 12 Mars  do të ndikohet nga mot i paqëndrueshëm pra me vranësira dhe rreshje shiu , ku nuk do të mungojnë edhe kthjellimet. Temperaturat  në ekstremet e tyre  do të regjistrojnë vlera 6°C në mëngjes deri në deri në 16°C në mesditë.

E Martë 13 Mars 2018 

Dita e Martë dt 13 Mars  moti do të mbetet  me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu të herë pas herëshme me intesitet mesatar. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-20 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie në mesditë.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          3/13 °C 

Zonat e ulëta           8/16°C

Zonat bregdetare    10/17 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

(Visited 83 times, 9 visits today)
Sicred