KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 10 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 10 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë  me presion të lartë atmosferik (A) me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën qëndrore e cila do të ifluencojnë mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 10 Shtator 2018

Fillimi i javës dt 10 Shtator  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/29°C 
Zonat e  ulëta           14/33°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
E Hënë 10 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Hënë  dt 10 Shtator moti do të jetë me khjellime dhe vranësira kalimtare. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21°C deri në 25 °C.
E Martë 11 Shtator 2018
E Martë  dt 11 Shtator  moti do të mbetet me kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore në mesditë. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë pa ndryshime të njeshme.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/29°C 
Zonat e  ulëta           15/32°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred