KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 10 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 10 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Ballkani po ndikohet nga aktiviteti i qëndrës me presion të ulët atmosferik e cila po kushtëzon mot të paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 10 Dhjetor 2018

Fillimi i javës dt 10 Dhjetor 2018  moti do të jetë me alternime kthjelliemsh dhe vranësira mesatare deri të dendura  të shoqëruara me rreshje shiu dhe rreshje bore në zonat malore në lartësitë 800-100 metra mbi nivelin e detit. Era do të jetë me intesitet të lartë me drejtim Veri(N) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          1/8°C 
Zonat e  ulëta           5/15°C
Zonat  bregdetare    7/17°C
E Hënë 10 Dhjetor 2018
Kosova pë ditën e Hënë 10 Dhjetor 2018 moti do të jetë  me vranësira mesatare me rreshje shiu  dhe rreshje borea.Temperaturat maksimale do të regjistrojnë vlera nga 6°C  deri ne 9°C  gradë Celcius.
E Martë 11 Dhjetor 2018

E Martë dt 11 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë me intesitet të lartë me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pësojnë rënie të ndjeshme.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -5/3°C 
Zonat e  ulëta           1/12°C
Zonat  bregdetare    5/13°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com