KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 09 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 09 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik  me qëndër të pozicionuar në detin Egje e cila po spostohet gradualsiht duke kushtëzuar vendin tonë dhe Kosovën mot me mot të paqëndrueshëm. 
E Hënë 09 Korrik 2018 
Filli i javës dt 09 Korrik  moti do të jetë me kthjellime  në zonën bregdetare, ndërsa mesdita sërish do të rikthejë  rreshjet e shiut në zonat malore dhe zonat e ulëta ku do të ketë edhe stuhi të izoluara. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do jenv me rënie.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/26°C  
Zonat e  ulëta           20/30°C
Zonat  bregdetare    19/30°C
E Hënë 09 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Hënë dt 09 Korrik do të jetë me alternime  kthjellimesh , vranësira dhe rreshje shiu në mesditë . Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 18°C  deri në 21°C .

E Martë 10 Korrik 2018 
Dita e Martë dt 10 Korrik  moti do të jetë me kthjellime  në zonën bregdetare dhe vranësira mesatare në zonat malore ku nuk përjashtohet mundvsia e rreshjeve të izoluaraEra do të jetë  me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,50 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/27°C  
Zonat e  ulëta           19/30°C
Zonat  bregdetare    19/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred