KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 08 Korrik 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 08 Korrik 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Ballkani juglindor vazhdon të jetë në ndikimin e masave ajrore të nxehta me origjinë Sahariane të cilat po kushtëzojnë temperatrua të larta në vendin tonë .

E Hënë 08 Korrik  2019
Fillimi i javës dt 08 Korrik 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe shtim të vranësirave në veri të cilat do të pasohen nga rreshje shiu. Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi  10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësivale 0,5–1,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të zbersin gradualisht.
Temperaturat min dhe max: 
Zonat  malore   18/33°

Zonat e  ulëta  18/37°C

Zonat  bregdetare 22/35°C

E Hënë 08 Korrik  2019

Kosova pëditën e Hënë  dt 08 Korrik 2019 moti do të jetë me vraneësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 18°në mëngjes deri në  33°C  gradë Celcius në mesditë.
E Martë 09 Korrik  2019
E Martë dt 09 Korrik 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe  vranësira mesatare të cilat do të pasohen nga rreshje shiu dhe stuhi në veri pjesërisht zonën qëndore. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësivale 0,5–1,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie graduale.
Temperaturat min dhe max: 
Zonat  malore   18/30°

Zonat e  ulëta  19/35°C

Zonat  bregdetare 22/33°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred