KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 07 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 07 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të mbetet i ndikuar nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të  kushtëzojnë në  vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Hënë 07 Maj 2018 

Edhe fillimi i javës  07 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare të shoqëruara me rreshje shiu të herë pas herëshme. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të pësojnë rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/23C 

Zonat e ulëta           13/28°C

Zonat bregdetare    16/26°C

E HëNë dt 07 Maj 2018 

Kosova per ditën e Hënë dt 07 Maj do të mbetet me alternime kthjellimesh, vranësira dhe rreshje shiu .Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 20°C në mesditë.

E Martë 08 Maj 2018 

E Martë 08 Maj  moti do të jetë me vranësira mesatare  të shoqëruara me rreshje shiu me intesitet më të lartë në Jug të vendit, ndërsa zona veriroe do të jetë me alternime kthjellimesh dhe rreshje shiu të pakta. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të pësojnë rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/25°C 

Zonat e ulëta           17/24°C

Zonat bregdetare    16/23°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred