KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 06 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 06 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  do të ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore të ftohta të paqëndrueshme të cilat do të ifluencojë rreshje shiu dhe rënie të temperaturave në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Hënë 06 Maj  2019 
Fillim i javës dt 06 maj 2019 vendi ynë do të mbetet me mot të paqëndrueshëm me rreshje shiu dhe rrebeshe të herpashershme përgjatë ultësirës perëndimore . Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4-5 me lartësi vale 1,0–1,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore  7/13°

Zonat e  ulëta 8/18°C

Zonat  bregdetare 10/18°C

E Hënë 06 Maj  2019
Kosova pë ditën e Hënë dt 06 Maj 2019 moti do të jetë me alterniem vranësirash dhe rreshje . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 5° në mëngjes deri në 18°C gradë Celcius në mesditë.
E Martë 07 Maj  2019 
E Martë dt 07 maj 2019 vendi ynë do të mbetet me kthjellime dhe në Ultësirën perëndimore dhe vranësira mesatare në zonat malore kun uk përjashtihet mundësia e rreshjeve të izloluara. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 0,5–1,0  metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie në vlerat minimale.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   3/15°

Zonat e  ulëta 4/19°C

Zonat  bregdetare 10/20°C

MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred