KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 06 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 06 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga afrimi gradual i masave ajrore   nxehta  me origjinë nga veriu i kontinentit Afrikan të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë rritje të temperaturave.

E Hënë 06 Gusht 2018 

Dita e Hënë dt 06 Gusht moti do të  jetë  me diell në Ultësirën perëndimore  vranësira të pakta deri në mesatare zonat malore pjesërisht zonat e ulëta të cilat do të shoqërohen me rreshje shiu dhe shkarkesa elektrike . Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31C  
Zonat e  ulëta           23/36°C
Zonat  bregdetare    24/34°C
E Hënë 06 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Hënë  dt 06 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 26°C  deri në 28°C .
E Martë 07 Gusht 2018
Dita e Martë dt 07 Gusht moti do të   mbetet i qëndrueshëm jetë  me diell dhe vranësira të pakta deri në mesatare në zonat malore dhe bregdetin e Jugut . Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/33C  
Zonat e  ulëta           23/36°C
Zonat  bregdetare    23/35°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred