KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 04 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 04 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të influencohet nga qarkullimi i  masave ajrore  realtivisht të paqëndrueshme në shtresat e larta të atmosferës të cilat po kushtëzojnë  vendin tonë dhe Kosovën me mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Hënë 04 Qershor 2018 

Dita e Hënë 04 Qershor do të dominojë  mot kryesisht me kthjellime dhe zhvillime vranësirash në zonat malore të cilat do të pasohen  nga  rreshje shiu të izoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetin e JonitValëzimi do të jetë forcës 2- me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/30C 

Zonat e ulëta           18/31°C

Zonat bregdetare    20/31°C

E Hënë 04 Qershor 2018

Kosova per ditën e Hënë  dt 04 Qershor do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu të izoluara nv formën e stuhive. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 27°C në mesditë.

E Martë 05 Qershor 2018 

Dita e Martë 05 Qershor  moti do të  me kthjellime dhe zhvillime vranësirash  të cilat në zonat malore  pjesërisht dhe në zonat e ulëta do të  pasohen  nga  rreshje shiu në orët e mesditës . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-12/sek në bregdetin e JonitValëzimi do të jetë forcës 2-3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/31C 

Zonat e ulëta           19/32°C

Zonat bregdetare    20/31°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred