KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 03 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovën

E Hënë 03 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovën

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave masa ajrore të ftohta  relativisht të paqëndrueshme  me origjinë Veriperëndimore të cilat do të kushtëzojnë mot të paqëndrueshëm në vendin tonë.

E Hënë 03 Dhjetor 2018
Fillimi i javës dt 03 Dhjetor 2018  moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje të pakta shiu të pakta përgjatë vijës bregdetare në mesditë, ndërsa zona lindore do të jetë me kthjellime dhe vranësira. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -1/9°C 
Zonat e  ulëta           2/17°C
Zonat  bregdetare    5/19°C
E Hënë 03 Dhjetor 2018

Kosova pë ditën e Hënë 03 Dhjetor 2018 moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira mesatare .Temperaturat maksimale do të regjistrojnë vlera nga  8 deri ne 10 gradë Celcius.

E Martë 03 Dhjetor 2018
E Martë dt 04 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura me prani të mjegullës në verilindje dhe juglindje . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë  me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          2/13°C 
Zonat e  ulëta           4/18°C
Zonat  bregdetare    8/19°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred