KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Hënë 02 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 02 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga afrimi i masave ajrore të nxehta me origjinë nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë temperatura të larta
E Hënë 02 Korrik 2018 
Fillimi i javës dt 02 Korrik  moti do të jetë me diell  dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  7-10m/sek në bregdetin Jon. Valëzimi do të  jetë forcës 2-3  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/30°C  
Zonat e  ulëta           16/33°C
Zonat  bregdetare    18/33°C
E Hënë 02 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Hënë  dt 02 Korrik do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare . Temperaturat do të mbeten të ulëta duek shënuar  në ekstremet e tyre do vlera 14°C në mëngjes deri në deri në 28°C në mesditë.

E Martë 03 Korrik 2018 
Dita e Martë dt 03 Korrik  moti do të jetë me diell  dhe vranësira kalimtare në relievet malore. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  7-10 m/sek në bregdetin Jon. Valëzimi do të  jetë forcës 2-3  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pa ndryshime të ndjeshme.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/33°C  
Zonat e  ulëta           18/34°C
Zonat  bregdetare    18/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred