KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 31 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 31 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet  nga qarkullimi i  masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Enjte 31 Maj 2018 

Dita e Enjte 31 Maj moti do të  jetë me kthjellime përgjatë perëndimore  dhe shtim të  vranësirave deri në mesatare në pjesën e dytë të ditës ku sërisht  do të pasohen nga  rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe në zonat kodrinore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/30C 

Zonat e ulëta           19/30°C

Zonat bregdetare    20/31°C

E Enjte 31 Maj 2018

Kosova per ditën e Enjte dt 31 Maj do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 12°C në mëngjes deri në deri në 29°C në mesditë.

E premte 01 Qershor 2018 

Edhe dita e Premte 01 Qershor pra kur nis vera Meteorologjike moti do të  mbetet  i paqëndrueshëm  pra me  vranësirave mesatare deri të dendura të cilat do të pasohen  nga  rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe në zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         15/30C 

Zonat e ulëta           19/31°C

Zonat bregdetare    20/29°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred