KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 31 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 31 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga kalimi i një sistemi frontal i cili do të ndikojë mot me rreshje shiu dhe bore në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Enjte 31 Janar 2019

E Enjte dt 31 Janar 2019  moti do të jetë me vranësira të dendura dhe rreshje shiu intesive në zonën Perëndimore të pasuara nga stuhi dhe shkarkesa elektrike, ndërsa zonat malore do të vijojnë rreshje bore lartësitë 600 metra në nivelin e detit. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SWmshpejtësi  maksimale deri  në 10-20 m/sek në bregdet. Dallgëzimi  dtë  jetë i lartë  deri në 5  ballë me  lartësi  vale 1,5 – 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie  në mesditë.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore         2/4°
Zonat e  ulëta          6/13°C
Zonat  bregdetare   8/13°C
E Enjte 31 Janar 2019

Kosova pë ditën e Enjte dt 31 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira rreshje shiu dhe rreshje bore . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 1° në mëngjes deri në 6°C gradë Celcius në mesditë.

E Premte  01 Shkurt 2019

E Premte dt 01 Shkurt 2019  moti do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira me  rreshje shiu të pakta në zonën Perëndimore. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SEmshpejtësi  maksimale deri  në 10-25 m/sek në bregdet. Dallgëzimi  dtë  jetë i lartë  deri në 5  ballë me  lartësi  vale 1,5 – 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore         -0/6°
Zonat e  ulëta          4/15°C
Zonat  bregdetare   8/16°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred