KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 26 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 26 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në ndikimin e zonës me presion të ulët atmosferik me qëndër të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Enjte 26 Korrik 2018 

Dita e Enjte dt 26 Korrik  moti do të vazhdojë  i paqëndrueshëm me alternime vranësirash përgjatë vijës bregdetare , ndërsa mesdita sërish do të jetë me rreshje shiu në zonat e ulëta dhe zonat malorre. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/28°C  
Zonat e  ulëta           19/34°C
Zonat  bregdetare    20/33°C
E Enjte 26 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Enjte dt 26 Korrik  moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu pjesërisht  stuhi tv izoluara. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 21°C  deri në 23°C .

E Premte 27 Korrik 2018 

Dita e Premte dt 27 Korrik  moti do të me kthejllime në zonat bregdetare, ndërsa mesdita sërish do të jetë me rreshje shiu në zonat e ulëta dhe zonat malore  Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7-8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë pamdryshime.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/31°C  
Zonat e  ulëta           20/34°C
Zonat  bregdetare    21/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred