KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 24 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 24 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të ndikohet  masa ajrore të paqëndrueshme në shtresat e larta  të atmosferës të cilat do të mbajnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Enjte 24 Maj 2018 

E Enjte 24 Maj moti do të jet me diell në pjesën e parë të ditës, gradualisht pasdite vranësirat do të shtohen duke u pasuar nga rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të i zoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-10m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur.  

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/22C 

Zonat e ulëta           16/26°C

Zonat bregdetare    17/27°C

E Enjte 24 Maj 2018

Kosova per ditën e Enjte dt 24 Maj do të jetë me  dhe vranësira mesatare deri të dendura  të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 21°C në mesditë.

E Premte 25 Maj 2018 

E Premte 25 Maj moti do të jete me kthejllime dhe  vranësira të pakta deri në mesatare në zonat malore  ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve  të izoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur.  

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/27C 

Zonat e ulëta           15/30°C

Zonat bregdetare    17/29°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred