KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 17 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 17 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të qëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me diell dhe rritje graduale të temperaturave.

E Enjte 17 Maj 2018 

Dita e Enjte 17 Maj  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësirash të pakta deri në mesatare . Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  7  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur.  Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          8/24°C 

Zonat e ulëta           14/26°C

Zonat bregdetare    14/25°C

E Enjte 17 Maj 2018

Kosova per ditën e Enjte dt 17 Maj do të jetë me diell dhe vranësira  të pakta. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 7°C në mëngjes deri në deri në 21°C në mesditë.

E Premte 18 Maj 2018 

Dita e Premte 18 Maj  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në shtim të cilat do të pasohen nga rreshje shiu në pjesën e dytë të ditës në zonat malore pjesërisht dhe në zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur.  

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/22°C 

Zonat e ulëta           15/27°C

Zonat bregdetare    15/26°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred