KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 17 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 17 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga afrimi gradual i masave ajrore më të ngrohta me origjinë Mesdhetare të cilat do të ndryshojnë kushtet klimaterike në vendin tonë dhe Kosovë .

E Enjte 17 Janar 2019

Dita Enjte dt 17 Janar 2019  moti do të me kthjellime dhe shtim të vranësirave  deri në mesatare . Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 -5 me  lartësi  vale 1,0 –2,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -6/4°
Zonat e  ulëta           3/14°C
Zonat  bregdetare   5/15°C
E Enjte 17 Janar 2019

Kosova pë ditën e Enjte dt 17 Janar 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe mjegull . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -6° në mëngjes deri në 7°C gradë Celcius në mesditë.

E Premte 18 Janar 2019

Dita e Premte dt 18 Janar 2019  moti do të jetë me vranësira të dendura të shoqëruara me rreshje shiu dhe rreshje bore në Alpe. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të vijojnë me rritje .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -1/7°
Zonat e  ulëta          8/15°C
Zonat  bregdetare   10/16°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred