KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 16 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 16 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të jetë në ndikimin e shtjellës ciklonike e cila po ifluencon mot të pa stabilizuar në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. 

E Enjte 16 Maj  2019 
E Enjte dt 16 Maj 2019 moti do të jetë vranësira mesatare dhe reshje shiu  të herëpasherëshme në mesditë në formën e stuhive në zonën perëndimore. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/16°

Zonat e  ulëta   11/19°C

Zonat  bregdetare 12/21°C

E Enjte 16 Maj  2019
Kosova pë ditën e Enjte dt 16 Maj 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 8° në mëngjes deri në 16°C gradë Celcius në mesditë.
E Premte 17 Maj  2019 
E Premte dt 17 maj 2019 moti do të jetë  kthjellime dhe vranësira  mesatare të cilat në mesditë do të pasohen nga rreshje shiu në formën e stuhive . Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/19°

Zonat e  ulëta  10/23°C

Zonat  bregdetare 11/23°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred