KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 16 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 16 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme më të freskëta të cilat do të mbajë në vendin tonë dhe Kosovë  në mesditë rreshje shiu dhe stuhi.

E Enjte 16 Gusht 2018

Dita e Enjte dt 16 Gusht moti do të mbetet i paqëndrueshëm me diell përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të shoqëruara me rrebeshe shiu dhe stuhi me shkarkesa elektrike në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7 -10m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/26C  
Zonat e  ulëta           16/33°C
Zonat  bregdetare    20/33°C
E Enjte dt 16 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Enjte dt 16 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 22°C  deri në 27°C .
E Premte 16 Gusht 2018

Dita e Premte dt 17 Gusht moti do të jetë me diell përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të pakta deri në mesatare në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/28C  
Zonat e  ulëta           18/34°C
Zonat  bregdetare    21/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred