KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 13 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 13 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit është në ifluencën e Anticiklonit subtropikal i cili do të vazhdojë të mbajë temperatura shumë të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë .

E Enjte 13 Qershor  2019
E Enjte dt 13 Qershor 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësirave të pakta në zonat malore . Erdo të  jetë me drejtim  Perëndim (Wmshpejtësi  6-7m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë vijojnë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   17/37°

Zonat e  ulëta  20/38°C

Zonat  bregdetare 21/36°C

E Enjte 13 Qershor  2019

Kosova pëditën e Enjte dt 13 Qershor 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 18° në mëngjes deri në 34°C  gradë Celcius në mesditë.
E Premte 14 Qershor  2019
E Premte dt 14 Qershor 2019  moti do të jetë me kthjellime  në ultësirën Perëndimore dhe  zhvillime të vranësirave në zonat malore ku do të pasohen nga rreshje shiu të izoluara . Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   18/35°

Zonat e  ulëta  22/38°C

Zonat  bregdetare 22/36°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred