KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 12 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 12 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga vlera normale te presionit atmosferik i cili do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm. 
E Enjte 12 Korrik 2018 
Dita e Enjte dt 12 Korrik  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat maloreEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/33°C  
Zonat e  ulëta           17/34°C
Zonat  bregdetare    19/33°C
E Enjte 12 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Enjte dt 12 Korrik do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira të pakta në msditeë. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 25°C  deri në 29°C .

E Premte 13 Korrik 2018 
Dita e Premte dt 13 Korrik  moti do të jetë me diell  përgjatë vijës bregdetare dhe vranësira nv verilidnje ku në mesditë do të marrin impuls duke u shoqëruar me rreshje shiu të izoluaraEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7- 10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2 -3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë  me rënie të lehte.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/31°C  
Zonat e  ulëta           18/32°C
Zonat  bregdetare    19/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred