KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 10 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 10 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të vazhdojë të mbetet i ndikuar nga zonë e zgjeruar me presion të ulët atmosferik e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Enjte 10 Maj 2018 

E Enjte 10 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira të shoqëruara me rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara në mesditë. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/25°C 

Zonat e ulëta           17/24°C

Zonat bregdetare    16/24°C

E Enjte 10 Maj 2018

Kosova per ditën e Enjte dt 10 Maj do të mbetet me alternime kthjellimesh, vranësira dhe rreshje shiu .Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri në deri në 22°C në mesditë.

E Premte 11 Maj 2018 

E Premte 11 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira  ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të shiut në Juglindje të vendit .Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-10  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/25°C 

Zonat e ulëta           14/27°C

Zonat bregdetare    15/26°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred